آرشيو

شعر  

داستان

پژوهش

طنز

مصاحبه

نمايشگاه

ادامه‌ی درگیری‌ها در پنجمین روز جنگ در غزه

حملات اسرائیل به نوار غزه همچنان ادامه دارد. در پنجمین روز جنگ، نیروی هوایی اسرائیل ساختمان‌های دولتی و تونل‌های زیرزمینی در غزه را بمباران کرد. اسرائیل همچنین در‌خواست مجامع بین‌المللی مبنی بر آتش بس فوری را رد کرد.

اسرائیل با رد درخواستهای بین‌المللی برای برقراری آتش‌بس فوری، به حملات خود در نوار غزه ادامه داد. جنگنده‌های اسرائیل  ساختمان‌ها و مراکز گروه حماس را بمباران کردند. به گفته‌ی سخنگوی ارتش اسرائیل، نیروی هوایی این کشور در آخرین حملات خود دستکم ۳۵ هدف را در نوار غزه بمباران کرده است.

رد پیشنهاد آتش‌بس از سوی اسراییل

در حالی‌که در اسرائيل اعلام شد که کابینه‌ی امنیتی این کشور درصدد بررسی پیشنهادات بین‌المللی پیرامون آتش‌بس می‌باشد، اولمرت، نخست‌وزیر اسرائیل هرگونه آتش‌بس در شرایط کنونی را رد کرد. سخنگوی نخست وزیر اسراییل نیز تاکید کرد، فشار بر سازمان نظامی حماس باید ادامه یابد. آتش‌بس در شرایط کنونی به حماس اجازه خواهد داد که دست به سازماندهی مجدد خود زند و تجهیزات نظامی‌اش را تقویت کند. اهود بارک، وزیر دفاع اسرائیل بار دیگر تهدیدهای خود مبنی بر حمله زمینی به نوار غزه را تکرار کرد. مئیر شیتریت وزیر کشور اسرائیل نیاز اعلام داشت که در شرایط کنونی امکانی برای آتش‌بس وجود ندارد. بنیامین نتانیاهو، رهبر اپوزیسیون اسرائیل نیز خواستار بیرون راندن حماس از نوار غزه شد.

حملات حماس به اسراییل

شبه‌نظامیان حماس نیز به حملات خود به مناطق اسرائیلی ادامه دادند. بنا به گفته سخنگوی ارتش اسرائیل، دهها موشک دست‌ساز به مناطق اسرائیلی در روز چهارشنبه پرتاب شده است. در منطقه "برشوه"، در ۲۵ کیلومتری غزه، حداقل پنج موشک منفجر شد که یکی از آنان به مدرسه‌ای خالی اصابت کرد. در جنوب اسراییل مدارس تعطیل شده‌اند و از ۱۸ هزار دانشجوی دانشگاه بن گورین در برشوا خواسته شده که در خانه‌های خود بمانند. شهرک اوفاکیم، در نزدیکی باریکه غزه، نیز هدف دو موشک فلسطینی قرار گرفت.

اهداف حملات اسراییل به غزه

حملات هوایی اسرائیل متوجه ساختمانهای دولتی، از جمله دفتر کار اسماعیل هنیه، یکی از رهبران حماس و نخست وزیرسابق فلسطین در نوار غزه بود. هواپیماهای اسرائیلی برای چندمین بار متوالی تونل‌های زیرزمینی در نزدیکی مرز مصر را نیز بمباران کردند. بنا به گفته‌ی منابع ارتش اسرائیل، این تونل‌ها به منظور قاچاق اجناس و اسلحه از مصر به نوار غزه ساخته شده‌اند. مقامات مصری می‌گویند از آغاز جنگ تاکنون بیش از ۱۲۰ تونل منهدم شده‌اند. ظاهراً حماس در مجموع حدود ۲۰۰ تونل زیرزمینی در اختیار داشته است. نیروی دریایی اسراییل نیز بر روی تاسیساتی از حماس در سواحل غزه  آتش گشوده است.

قربانیان حملات هوایی

برغم مخفی بودن اغلب رهبران حماس، سخنگوی این گروه اعلام کرد که دولت نوار غزه همانند گذشته به اجرای وظایف خود مشغول است.

منابع فلسطینی گزارش می‌دهند که در حملات اخیر اسرائیل به شمال نوار غزه یک امدادگر  پزشکی کشته و تعدادی دیگر زخمی شده‌اند. بنا به خبر اداره بهداشت شهرغزه، از نخستین روز حملات در شنبه این هفته تاکنون بیش از ۳۹۰ نفر کشته و ۱۸۰۰ نفر مجروح گشته‌اند.

آمادگی برای حمله زمینی

اسراییل با آرایش نیروی‌های ارتش در کنار مرز غزه خود را برای یک حمله زمینی احتمالی آماده کرده است. تانک‌های ارتش اسراییل به حالت آماده‌باش در مرزهای باریکه غزه مستقر شده‌اند. دولت اسراییل به خدمت ‌گیری بیش از ۲۵۰۰ نفر از نیروهای ذخیره را تصویب کرد. پیش از این نیز ۶۷۰۰ سرباز ذخیره به خدمت احضار شده بودند.

واکنش کشورهای عربی

وزرای امورخارجه  کشورهای عربی در نشست خود در قاهره خواستار اتخاذ موضعی واحد درباره وضعیت نوار غزه شدند. وزیر امور خارجه عربستان سعودی از شکاف میان نیروهای فلسطینی انتقاد کرد. وی که در  نشست اتحادیه عرب سخن می‌راند، افزود این وضعیت امکان پاسخی مناسب به حملات اسراییل را برای کشورهای عربی بسیار سخت کرده است. سعود الفیصل بیان داشت، در صورت اتحاد مردم فلسطین تحت یک رهبری واحد، این کشتار نمی‌توانست رخ دهد. این اتحادیه پیشنهاد مصر برای برقراری یک آتش‌بس را در دستور کار خود قرار داد.

داوطلبان ایرانی برای عملیات انتحاری

در ایران پنچ گروه‌های دانشجویی از مردم خواسته‌اند که برای عملیات انتحاری بر علیه اسراییل ثبت‌نام کنند. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس این گروه‌های دانشجویی از دولت خواسته‌اند که امکان سفر آنان را فراهم کند. بنا به گفته رهبران دانشجویی در سه روز گذشته بیش از ده هزار نفر ثبت‌نام کرده اند.  خبرگزاری دولتی ایران - ایررنا نوشته است، دانشجویان ایرانی در روز سه‌شنبه در میان شلیک هوایی نیروهای انتظامی وارد باغ سفارت بریتانیا در تهران شدند و پرچم فلسطین را به اهتزار در آوردند. این دانشجویان بریتانیا را مهتم به پشتیبانی از حمله هوایی اسراییل به نوار غزه می‌کنند.

دویچه وله: 31.12.2008 

< برگشت >

صفحهً اصلی    |    در بارهً کانون     |    اساسنامهً کانون    |    برنامه های کانون     |    آدرسهای مفيد
تماس با کانون: kanun@andischeh.com