آرشيو

شعر  

داستان

پژوهش

طنز

مصاحبه  

يادبودها

نگاهی به تاريخ

نمايشگاه

بيوگرافی ـ شرح زندگی ـ خاطرات

تندرستی ، بهداشت ، تغذيه

مدال نوشین منتقدان تئاتر به استاد شجریان اهدا شد

مدال نوشین هفتمین جشن انجمن نویسندگان و منتقدان خانه تئاتر به استاد محمدرضا شجریان به عنوان یک چهره ملی اهدا شد.

به گزارش خبرنگار مهر، جشن انجمن نویسندگان و منتقدان خانه تئاتر عصر روز پنجشنبه 31 مرداد با حضور استاد محمدرضا شجریان، عزت‌الله انتظامی، علی نصیریان، محمد محمدعلی، ایرج راد، اسدالله امرایی و جمعی از هنرمندان تئاتر در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد.

در ابتدای این مراسم رسول صادقی رئیس انجمن با تشکر از حاضران از ریاست انجمن استعفا و مشکلات داخلی و مالی انجمن را دلیل این استعفا عنوان کرد. در ادامه فرهاد آئیش و مائده طهماسبی مجریان هفتمین جشن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر بخش بزرگداشت‌ها را آغاز کردند.

نخستین بزرگداشت با پخش کلیپی به استاد انتظامی اختصاص یافت و با حضور استاد شجریان مدال نوشین برای سال‌ها حضور در تئاتر و سینما به این بازیگر پیشکسوت اهدا شد. وی با تشکر از نویسندگان و منتقدان گفت: بعد از تحول تئاتر ایران سال‌هاست در صحنه حضور نیافته‌ام. اما هرگز از تئاتر دور نبوده و سعی کرده‌ام با دیدن نمایش و حضور در خانه تئاتر به تئاتر کمک کنم.

آقای بازیگر در ادامه با اشاره به استعفای صادقی گفت: در این سن همچنان سعی می‌کنم با حضور در خانه تئاتر، خانه هنرمندان و موزه سینما به هنر ایران خدمت کنم و دوست دارم جوان‌ها نیز به فعالیت صنفی خود ادامه دهند. متاسفم که شرایط برای انجمن نویسندگان و منتقدان خانه تئاتر مهیا نیست.

بزرگداشت توران مهرزاد بخش بعدی این مراسم بود. مهرزاد پس از دریافت مدال نوشین از شجریان گفت: از برگزارکنندگان این جشن تشکر می‌کنم که مدال نوشین را به من اهدا کردند. بزرگترین افتخار زندگی هنری من شاگردی استاد نوشین است و افتخار می‌کنم نشان او را دریافت کرده‌ام.

پخش کلیپی از علی نصیریان آغازگر سومین بزرگداشت بود. نصیریان پس از دریافت مدال نوشین از شجریان با اشاره به اهمیت نقد گفت: نویسندگی و نقد بنیان هنر تئاتر است و متاسفم که کمی مهجور مانده است. باید بدانیم بنیان اگر سست باشد در رسیدن به تئاتر ملی است ناکام خواهیم ماند. نقد باید حمایت شود زیرا ریشه تئاتر است.

پس از پایان مراسم بزرگداشت از سه پیشکسوت تئاتر، ایرج راد مدیر عامل خانه تئاتر مدال نوشین را به استاد شجریان به عنوان هنرمند ملی اهدا کرد. شجریان پس از دریافت این مدال گفت: این افتخار نصیب من شد تا در این جشن هدیه این سه هنرمند و افتخار تئاتر و سینما را اهدا کنم و تشکر می‌کنم که این انجمن مدال نوشین را به من اهدا کرد.

استاد شجریان در ادامه با عذرخواهی از اینکه ناچار به ترک کردن مراسم شده گفت: این جشن با اولین شب کنسرت مستقل همایون در ایران مصادف شده و از شما اجازه می‌خواهم این جشن را ترک کنم و در کنسرت همایون حاضر شوم و قوت قلب او باشم.

معرفی نمایش‌های برگزیده سال 86 بخش دیگر جشن انجمن نویسندگان و منتقدان تئاتر بود. در بخش نمایش‌های کارگردانان بالای 40 سال "افرا" بهرام بیضایی بهترین نمایش سال اعلام شد. بیضایی به دلیل حضور در سفر غایب بود و یادداشت او را مرضیه برومند خواند: این انتخاب تعهد مرا به تئاتر و تماشاگر بیشتر می‌کند و اگر فرصت دیگری پیش آید به نمایشی بهتر می‌اندیشم.

در بخش کارگردانان زیر 40 سال انجمن نویسندگان و منتقدان تئاتر نمایش "مرغابی وحشی" نادر برهانی مرند را برگزید. وی پس از دریافت مدال نوشین از آزاده انصاری گفت: مثل پارسال که این جایزه را گرفتم به خودم می‌بالم که از منتقدان جایزه می‌گیرم و اگر قرار باشد باز هم در سال‌های آینده به من جایزه بدهند، باید در بخش بالای 40 سال باشم.

در ادامه به انتخاب نویسندگان و منتقدان خانه تئاتر گروه تئاتر لیو برگزیده سال 86 شد و مدال نوشین را حسن معجونی سرپرست گروه گرفت. وی با اشاره به نمایش‌های این گروه که در دو سال گذشته فرصت اجرا پیدا نکرده گفت: این نشان را از طرف 24 عضو گروه لیو دریافت می‌کنم و خوشحالم چشم‌هایی هست که فعالیت‌های ما را ببیند و این خستگی ما را از بین می‌برد.

این مراسم با تقدیر ویژه از سهراب سلیمی به خاطر همکاری در جشن‌های روز جهانی تئاتر، پیگیری ساخت و ساز خانه تئاتر و برپایی کلاس‌های آموزشی تئاتر در شهر گرگان ادامه یافت. در بخش تقدیر از روزنامه‌نگاران پیشکسوت مدال نوشین را محمد محمدعلی به خاطر سال‌ها فعالیت مطبوعاتی به بیژن نفیسی اهدا کرد و حسن پارسایی منتقد سال انجمن شد.

هفتمین جشن انجمن نویسندگان و منتقدان خانه تئاتر با اعلام برگزیدگان مسابقه سالانه مطبوعاتی انجمن ادامه یافت. پس از قرائت بیانیه هیئت داوران برگزیدگان این مسابقه جوایز خود را از اسدالله امرایی، رسول اولیازاده و افشین خورشیدباختری داوران مسابقه دریافت کردند.

در بخش گزارش فرشته حبیبی، در بخش گفتگو امین عظیمی و علی قلی‌پور، در بخش نقد فروغ سجادی و مهدی نصیری، در بخش مقاله محمودرضا رحیمی، در بخش یادداشت عباس غفاری و محمود ناظری و در بخش عکس سیامک زمردی برگزیدگان مسابقه مطبوعاتی انجمن نویسندگان و منتقدان خانه تئاتر بودند.

همچنین در بخش ترجمه به دلیل کم بودن آثار هیئت داوران از اعلام نفر و اثر برگزیده اجتناب کرد و در این بخش از فرزانه فخریان تقدیر شد. این مراسم با یادی از زنده‌یاد خسرو شکیبایی پایان یافت.

۱۳۸۷/۰۶/۰۱

منبع " خبرگزاري مهر "

 

< برگشت >

   صفحه اصلى   |   در باره كانون   |   اساسنامه كانون   |   آدرس هاى مفيد   |   برنامه های کانون   |    اخبار فرهنگی و اجتماعی    |   تماس با کانون   
تماس با کانون: kanun@andischeh.com