آرشيو

شعر

داستان

پژوهش

طنز

مصاحبه

نمايشگاه

موسيقی

   

گزارش برگزاری کنسرت پريسا و گروه دستان در وين

کنسرت گروه دستان به همراهی پريسا خوانندهً پر آوازهً موسيقی سنتی ايران، در تاريخ پنجشنبه 17 فوريهً 2005 در شهر وين (اتريش) برگزار شد. پس از اولین همکاری موفق گروه دستان و پریسا در سال 2002 که به تولید آلبوم شوریده و کسب عنوان بهترین موسیقی سال 2003 از طرف وزارت فرهنگ فرانسه انجامید، بار دیگر شاهد برنامه ائی مشترک از پریسا و گروه دستان بوديم. اين برنامه از سلسله کنسرت های اين گروه در تور اروپا بود که با همکاری کانون فرهنگی انديشه در محل کنسرواتوريم موزيک و هنرهای دراماتيک شهر وين برگزار شد که با استقبال گستردهً علاقمندان به موسيقی اصيل و سنتی ايرانی در اين شهر روبرو گرديد. در اين برنامه نخست آقای دکتر فيروزبخش به نمايندگی از طرف کانون انديشه سخنانی را ايراد کرد که خلاصهً آن در زير می آيد:

خانمها و آقايان محترم ،

کانون انديشه با دوستی بسيار مهر شما را پاسخ می گويد و همايش شما را قدر می داند. مسلما آنها که به هنر روی می آورند زندگی را غير از روزمرگی آن معنا می کنند. انسان هنر را در مسير تکامل تاريخی آموخته است، هنرمند مخلوقش را با جان می آميزد و آن را برای اجتماع می آفريند.

کانون انديشه خرسند است که بار ديگر ميزبان ارمغان آور موسيقی ناب ايران "گروه دستان" و اين بار به همراه "پريسا" يکی از بانوان بلند آوازهً موسيقی ايران زمين می باشد. پس از اولین همکاری گروه دستان و پریسا در سال 2002 که به تولید آلبوم شوریده و کسب عنوان بهترین موسیقی سال 2003 از طرف وزارت فرهنگ فرانسه انجامید، امشب نظاره گر اثری تازه از پریسا و گروه دستان خواهيم بود. برنامه امشب شامل دو قسمت از تازه ترين آثار حسين بهروزی نيا و حميد متبسم می باشد که در آن صدای آسمانی پريسا را دف مهيج بهنام سامانی، کمانچهً شورآفرين سعيد فرج پوری، تار سبکبال حميد متبسم، بربط بی همتای حسين بهروزی نيا و تنبک بی پروای پژمان حدادی همراهی می کند.

به دنبال اين سخنان خانم شرارهً کيارستمی از جانب کانون انديشه به زبان آلمانی به حاضرين خوشآمد گفت و به معرّفی پريسا و گروه دستان پرداخت که متن کامل اين سخنان در زير به اطّلاع می رسد : 

!Sehr geehrte Damen und Herren

Ich freue mich sehr, Sie heute Abend im Namen des iranischen Kulturvereins Andischeh herzlich begrüßen zu dürfen

Die traditionelle Musik Irans ist in der turbulenten Geschichte unseres Landes tief verwurzelt. Jedes einzelne Instrument erzählt seine eigene Geschichte und diente im Laufe der Zeit vielen Meistern als ein Sprechorgan. Oft sagen einige Takte Musik viel mehr als tausend Wörter

Das Dastan Ensemble zählt heute zweifellos zu den wichtigsten Vertretern dieser Tradition

Said Farajpoori – Kamancheh

Hamid Motebassem – Tar und Setar

Hossein Behroozi-Nia – Barbat

Pejman Haddadi – Daf

Behnam Samani – Tombak

 

Dastan Ensemble ist einer der bedeutendsten Vertreter der iranischen traditionellen Musik. Diese Gruppe, 1991 gegründet, hat sich zum Ziel gesetzt, das Repertoire der persischen klassischen Musik wieder zu beleben. Dastan Ensemble ist seit seiner Gründung auf renommierten internationalen Musikfestivals vertreten und hat zahlreiche Preise erhalten. Und der französische Kulturminister hat das Ensemble mit einem Ehrenpreis der französischen Republik ausgezeichnet

Begleitet wird Dastan Ensemble heute Abend von der Diva des persischen klassischen Gesangs Parissa – sie ist eine der größten und beliebtesten Sängerinnen der traditionellen Lieder Irans. Auch international gehört sie zu den Besten ihres Faches. 2003 wurde ihr Album „Shoorideh“, das sie gemeinsam mit Dastan Ensemble aufgenommen hat, als beste World Music Produktion mit dem „Charles Cros“ Preis ausgezeichnet

Der iranische Kulturverein Andischeh freut sich besonders Parissa und Dastan Ensemble heute Abend hier präsentieren zu dürfen

Ich darf Sie noch bitten, Ihre Mobiltelefone während des Konzerts abzuschalten und weder Ton- noch Film- bzw. Fotoaufnahmen zu machen. Vielen Dank für Ihre Aufmerksamkeit. Wir wünschen Ihnen einen wunderschönen Abend

پس از اين سخنان بخش اوّل برنامه با اجرای قطعاتی در مايهً ابوعطا ساختهً حسين بهروزی نيا با اشعاری از نظامی، سعدی، عراقی، عطار و نياز اصفهانی آغاز شد. در اين قسمت چنانکه در برنامهً کنسرت هم اعلام شده بود تصنيف سرزنشم مکن، چهار مضراب چهار پاره و نيز تصنيف حديث عاشقی با مقدمهً ساز و آواز پريسا اجرا شدند که با استقبال فراوان حاضرين مواجه شد.

پس از تنفسی کوتاه بخش دوّم برنامه در مايهً اصفهان آغاز شد که ساختهً حميد متبسّم بود به همراه اشعاری از مولانا و سعدی که اين بار نيز استقبال گرم علاقمندان را به همراه  داشت. اين قسمت شامل قطعات کرشمه، چارمضراب به همراه ساز و آواز پريسا، تصنيف آب زلال، قطعهً بيداد به همراه آواز و نيز تصنيف بت زيبا بود.

حسن ختام برنامه اجرای آهنگ خاطره انگيز و به ياد ماندنی "الا ای پير فرزانه" بود که خانم پريسا بنا به در خواست چمع کثيری از حاضرين آن را اجرا کرد و گروه دستان هم در همراهی او سنگ تمام گذاشت.  

در پايان برنامه دسته گلی از طرف کانون انديشه و نيز دسته گلهای متعدّدی از طرف ساير علاقمندان به منظور قدردانی از زحمات هنرمندان تقديم خانم پرِيسا و گروه دستان شدند.

 

< برگشت >

صفحهً اصلی    |    در بارهً کانون    |    اساسنامهً کانون    |    برنامه های کانون    |    آدرسهای مفيد

Links     |     Programme     |     Statut     |     Über uns     |     Home

تماس با کانون :      kanun@andischeh.com