آرشيو

شعر

داستان

پژوهش

طنز

مصاحبه

نمايشگاه

 موسيقی

   

تبخال ويروسى كه پنهان مى شود

 احتمالاً بسيارى از شما تجربه زدن تبخال را داشته ايد: گوشه لبتان شروع به مورمور كردن مى كند و يك نقطه كوچك و سفت كه نمى توانيد آن را ببينيد روى لبتان ظاهر مى شود. پس از يكى دو روز تاول هاى قرمزرنگى روى لبتان به وجود مى آيد، اين همان تبخال معروف است كه احتمالاً موقع خواب پديدار شده است و راهى براى پنهان كردن يا برطرف كردن سريع آن وجود ندارد.
تبخال كاملاً با آفت _ كه بعضى افراد آن را با تبخال مرتبط مى كنند _ متفاوت است. تبخال ناشى از ويروس «هرپس سيمپلكس» يا ويروس تبخال ساده است و عارضه اى واگيردار است. آفت ها معمولاً مسرى نيستند و زخم هايى هستند كه بر روى بافت هاى نرم درون دهان به وجود مى آيند، جايى كه تبخال نمى زند. تبخال بيمارى شايعى است، اگرچه نمى توان تبخال را معالجه كرد يا به كلى از آن پيشگيرى كرد، اما راه هايى وجود دارد كه مى تواند توالى بروز آن را كاهش دهد يا مدت بروز آن را محدود كند.
• علائم و نشانه هاى تبخال
علائم و نشانه هاى تبخال اينها هستند:
* تاول هاى كوچك، دردناك پر از مايع كه روى منطقه برجسته، قرمز و دردناك پوستتان قرار دارند.
* درد يا مورمور شدن كه اغلب يكى دو روز پيش از ظهور تاول ها احساس مى شود.
* معمولاً ۷ تا ۱۰ روز طول مى كشد تا تبخال برطرف شود. تبخال معمولاً روى لب ها ظاهر مى شود. اما گاهى روى سوراخ هاى بينى، چانه يا انگشتان دست هم ديده مى شود و گرچه غيرمعمول است اما ممكن است تبخال در داخل دهان هم بروز كند _ اما تنها برروى لثه ها يا كام سخت _ كه در سقف قرار دارد. اگر زخمى روى بافت هاى نرم درون دهانتان ظاهر شود ممكن است آفت باشد ولى مطمئناً تبخال نيست.
علائم تبخال ممكن است تا حداكثر ۲۰ روز پس از قرارگرفتن در معرض ويروس ظاهر نشود و معمولاً ۷ تا ۱۰ روز طول مى كشد. تاول ها شكل مى گيرند، مى تركند و ترشح مى كنند. سپس كبره زردرنگى تشكيل مى شود و نهايتاً با ريختن آن پوست صورتى رنگى در زير ظاهر مى شود و تبخال بدون گذاشتن جا بهبود مى يابد.

• علل تبخال
گونه هاى معينى از ويروس هرپس باعث تبخال مى شود. ويروس «هرپس سيمپلكس نوع ۱» معمولاً در صورت تبخال ايجاد مى كند. ويروس «هرپس سيمپلكس نوع ۲» مسئول ايجاد تبخال هاى تناسلى است. با اين حال هر دو نوع ويروس مى توانند هم در ناحيه صورت و هم در دستگاه تناسلى تبخال ايجاد كنند. وقتى تبخال به ما سرايت مى كند كه با شخصى كه داراى ضايعه فعال است تماس بگيريم. استفاده مشترك از ظروف غذا، تيغ و حوله مى تواند باعث سرايت عفونت شود.هنگامى كه يكبار به تبخال مبتلا مى شويد ويروس در سلول هاى عصبى پوستتان نهفته باقى مى ماند و ممكن است دوباره به صورت عفونتى فعال در همان محل اول يا نزديك به آن ظاهر شود. در اين صورت ممكن است در محل حمله قبلى احساس خارش يا برآمدگى كنيد. تب، قاعدگى، استرس و قرار گرفتن در معرض نور خورشيد ممكن است عود تبخال را باعث شود.
• چه وقت بايد به پزشك مراجعه كرد
تبخال ها عموماً بدون درمان بهبود مى يابند. اما در موارد زير بايد به پزشك مراجعه كنيد:
* دچار بيمارى ديگرى هستيد كه باعث اختلال دستگاه ايمنى شما شده است.
* تبخال هايى داريد كه پس از يك تا دو هفته به خودى خود بهبود نمى يابند.
* علائم بيمارى شديد است.
* عودهاى مكرر تبخال در شما رخ مى دهد.

• عوارض تبخال
تبخال مسرى است. ويروس تبخال مى تواند از طريق پوست _ با _ پوست از شخصى به شخص ديگر منتقل شود. ويروس «هرپس سيمپلكس» مى تواند حتى زمانى كه تاول ها ظاهر نشده اند مسرى باشد، اما بيشترين خطر عفونت در زمانى است كه تاول ها ظاهر مى شوند تا زمانى كه آنها كاملاً خشك مى شوند و كبره مى بندند. اگر به تبخال مبتلا هستيد، از تماس با نوزادان، افراد مبتلا به اگزما (التهاب پوستى ناشى از آلرژى) يا افراد دچار اختلال دستگاه ايمنى مثل مبتلايان به سرطان، ايدز يا گيرنده پيوند عضو خوددارى كنيد.
عفونت تبخالى چشم كه باعث ايجاد جوشگاه بر روى قرنيه مى شود يكى از علل مهم كورى است. اين عارضه نياز به مداخله فورى پزشكى دارد.
• درمان
تبخال عموماً بدون نياز به درمان پس از ۷ تا ۱۰ روز برطرف مى شود. اگر به حملات مكرر تبخالى دچار مى شويد، پزشكتان ممكن است داروهاى ضدويروسى برايتان تجويز كند. استفاده از دارو مى تواند طول دوره ابتلا به تبخال را كوتاه كند و درد شما را كاهش دهد.
• پيشگيرى
براى اينكه از ابتلا به تبخال پيشگيرى كنيد و يا نگذاريد تبخال به ساير نقاط بدنتان يا افراد ديگر منتقل شود توصيه هاى زير را رعايت كنيد:
* از بوسيدن يا تماس پوستى با افراد در زمانى كه تاول روى پوست آنها وجود دارد خوددارى كنيد. ويروس مى تواند تا هنگامى كه ترشحات مرطوب در تاول وجود دارند انتقال يابد.
* از وسائل مشترك استفاده نكنيد. وسائل غذاخورى، حوله ها و ساير چيزهاى شبيه به آنها مى تواند در صورت وجود تاول ها باعث انتقال بيمارى شود.
*دست هايتان را تميز نگه داريد: اگر مبتلا به تبخال هستيد قبل از لمس كردن افراد ديگر دست هايتان را بشوييد.
* مراقب لمس كردن ساير نقاط بدنتان باشيد. چشم ها و دستگاه تناسلى به خصوص به گسترش عفونت حساسند.
* از عوامل تحريك كننده بپزهيزيد. از جمله وضعيت هايى كه ظهور تبخال را تحريك مى كنند قرار گرفتن بيش از حد در معرض نور خورشيد است.
* از كرم هاى ضدآفتاب استفاده كنيد. كرم ضدآفتاب را پيش از قرار گرفتن طولانى مدت زير آفتاب چه در تابستان و چه در زمستان روى لب ها و صورتتان بماليد تا به پيشگيرى از ظهور تبخال كمك شود.
• مراقبت شخصى
تبخال معمولاً بدون درمان ناپديد مى شود. در طول مدتى كه تبخال وجود دارد با رعايت نكات زير مى توانيد از ناراحتى رهايى يابيد:
* استفاده از كرم ها: كرم هاى معمولى كه بدون نسخه پزشك به فروش مى رسند ممكن است راحتى شما را فراهم كنند، اما انتظار نداشته باشيد كه بهبودى را تسريع كنند.
* استفاده از مسكن ها: از جمله آسپيرين، استامينوفن و ايبوپروفن براى تخفيف درد. به كودكان هيچ گاه آسپيرين ندهيد. آسپيرين مى تواند يك عارضه نادر و بالقوه كشنده را به نام نشانگان «راى» در كودك ايجاد كند.
* از گرما يا سرما استفاده كنيد: براى رفع درد كمپرس سرد يا گرم روى پوست بگذاريد.
* اجازه بهبود به ضايعه بدهيد: از فشار دادن، كندن يا سوراخ كردن تاول ها بپرهيزيد.
Mayo Clinic Health Information

چهارشنبه ۱ مهر ۱۳۸۳ - ۶ شعبان ۱۴۲۵ - ۲۲ سپتامبر ۲۰۰۴    به نقل از شرق

< برگشت >

صفحهً اصلی    |    در بارهً کانون    |    اساسنامهً کانون    |    برنامه های کانون    |    آدرسهای مفيد

Links     |     Programme     |     Statut     |     Über uns     |     Home

تماس با کانون :      kanun@andischeh.com