آرشيو

شعر  

داستان

پژوهش

طنز

مصاحبه

نمايشگاه

تغذيه و بهداشت خانواده

به نقل از شهروند ـ Friday, July 01, 2005

دكتر پرويز قديريان / استاد دانشگاه مونتريال

روغن زيتون بخوريد تا به سرطان پستان دچار نشويد
در چند دهه گذشته پژوهشگران و پزشكان متخصص سرطان پستان به اين امر واقف بودند كه مصرف زيتون و روغن زيتون از بروز سرطان پستان جلوگيري ميكند ولي نميدانستند چطور و چگونه؟
اين هفته گروهي از پژوهشگران نتيجه بررسي خود را در چند و چون عمل روغن زيتون در بدن در رابطه با پيشگيري سرطان پستان اعلان نمودند كه نظريه اي ست جالب و دانستني. اين دسته معتقدند كه اسيد OLEIC مهمترين اسيد چرب موجود در روغن زيتون (Monounsaturated) ميتواند بر روي ژنهاي مربوط به سرطان پستان اثر گذاشته و از بروز اين بيماري جلوگيري نمايد. اين بررسي بر روي حيوانات آزمايشگاهي انجام گرفته و به عقيده عده اي از متخصصين فن اين نظريه و يافته بايد بر روي انسان نيز تجربه شود.
بررسيهاي زيادي بر روي عادات غذايي مردم كشورهاي مديترانه و رابطه آن با سرطان انجام گرفته كه اكثر آنها نشانگر نقش مهم روغن زيتون در پيشگيري سرطان ها، مخصوصا سرطان پستان است و تا به حال به خوبي ثابت نشده است كه چه تركيبي از روغن زيتون در اين زمينه مهمتر است. به همين دليل گروهي از پژوهشگران تصميم گرفته اند كه بر روي اسيدهاي چرب موجود در روغن زيتون بررسي نمايند و نقش آن را بر روي ژنهاي مسئول سرطان پستان معلوم سازند (ژن HER-2) در آزمايشگاه اسيد OLEIC ميتواند اثرات نامطلوب ژن HER-2 را تا 46 درصد كاهش دهد كه موضوعي است بسيار مهم. علاوه بر اين اسيد OLEIC ميتواند اثرات داروي Herceptin را كه براي درمان سرطان پستان استفاده ميشود افزايش دهد.
در مصرف و نگهداري روغن زيتون بايد نكات مهمي را رعايت نمود. زيرا روغن زيتون در برابر نور خورشيد و يا الكتريسيته تجزيه شده و نه تنها خواص مهم آن از بين ميرود بلكه خوردن آن به هيچ عنوان توصيه نميشود. روغن زيتون بايد در شيشه هاي تيره رنگ يا در قوطي هاي پلاستيكي و فلزي و در محيط خنك و تاريك نگهداري شود. در ضمن نبايد در موقع تهيه غذا روغن زيتون را حرارت داد چون زودتر از روغن هاي گياهي ديگر شكسته و تجزيه ميشود.

مردها هم يائسه يا Menopause ميشوند
پژوهشگران به اين حقيقت پي برده اند كه بعضي از تغييرات فيزيولوژيكي در مردان ميانسال كه شباهت نزديكي به علائم و اختصاصات دوره يائسگي يا منوپوز زنان ميانسال دارد بيانگر منوپوز شدن مردان است. از سن چهل سالگي تا حدود نيمه هاي هفتاد سالگي در مردان به تدريج مقدار و چگونگي عمل هورمون Testosterone (تستوسترون) كاهش مييابد كه در بعضي از مردان به سرعت انجام ميگيرد و منجر به تغييرات شديد و ناگهاني در اخلاق و رفتار و خلق و خو ميگردد. كمبود اين هورمون مردانه همراه با عوارض و علائم مخصوص است كه عبارتند از خستگي، افسردگي، كم علاقه گي به رابطه جنسي، از دست دادن قدرت ماهيچه هاي بدن و برعكس افزايش چربي بدن، كم شدن استحكام استخوانهاي بدن، دردهاي مفاصل، كم حواسي و عدم تمركز فكري، بي خوابي، بالا رفتن چربي و كلسترول خون و ناتوانيهاي جنسي، تقريبا تمام اين عوارض به جهت كم شدن ترشح هورمون تستوسترون از بيضه هاست كه شباهت خاصي به كم شدن ترشح هورمون زنانه از تخمدانها در خانمها دارد كه بروز منوپوز يا يائسگي را خبر ميدهد. بررسي جديد بر روي گروهي از مردان نشان ميدهد كه حدود 30 درصد از آنان در سنين 60 تا 70 سالگي و 70 درصد از مردان در سنين 70 تا 80 سالگي داراي تستوسترون كمي هستند و در مقايسه با مردان جوان در شرايط متفاوتي قرار دارند. در ضمن مقدار زيادي از هورمون تستوسترون موجود در مردان ميانسال به صورتي است كه قابل استفاده نميباشد در حالي كه چنين حالتي در مردان جوان وجود ندارد.
منوپوز مردان را آندروپوز Andropause مينامند كه اكثرا با بالا رفتن ميزان هورمون استروژن Estrogen همراه است و اين به خاطر تبديل هورمون تستوسترون به استروژن است كه توسط آنزيمي به نام Aromatase انجام ميگيرد. هر قدر سن مرد افزايش مييابد مقدار اين آنزيم نيز در بدنش بالا ميرود و مخصوصا مردان چاق بيشتر از مردان با وزن ايده آل در سلولهاي چربي بدن خود اين آنزيم را ذخيره ميكنند و در نتيجه مقدار بيشتري از هورمون استروژن در سلولهاي بدن اين افراد وجود دارد كه عوارضي مانند نارسايي هاي كبدي و كمبود روي (Zinc) را در بدن به وجود ميآورد كه خود مشكلات پيچيده اي را در پي دارد.
براي درمان و كنترل عوارض آندروپوز مردان روشها و داروهاي زيادي وجود دارد كه بايد زير نظر پزشك درمان و پيگيري شود. داشتن رژيم غذايي سالم و كامل و موازنه شدن، اساس كنترل دوره يائسگي در مردان است. غذاهايي كه حاوي مقدار زيادي ويتامين E هستند مانند دانه هاي روغني از قبيل بادام زميني، گردو، پسته و بادام و روغن هاي گياهي، جوانه گندم (سمنو)، سبزيجات سبز تيره رنگ و نان كامل، تخم كدو و آفتاب گردان، حبوبات، گوشت و غذاهاي دريايي كه حاوي مقدار قابل ملاحظه اي روي (Zinc) هستند ميتوانند عوارض يائسگي را در مردان كاهش دهند و در ضمن كنجد ميتواند به همراه كاهو توانايي جنسي را افزايش دهد و از بي علاقگي مرد در ادامه رابطه ي جنسي بكاهد. در مصرف چربيهاي هيدروژنه مانند بعضي از مارگرين ها و غذاهايي كه به آن مقدار زيادي مواد شيميايي و افزاينده هاي غذايي اضافه شده است بايد دقت شود. خوردن مواد قندي و چربي زياد و نداشتن فعاليتهاي بدني عوارض يائسگي را در مردان افزايش ميدهد.
يائسگي يا منوپوز مردان (Andropause) در سالهاي اخير مطرح شده و هر روز بيشتر از گذشته در دنياي پزشكي مدرن خودنمايي ميكند. اين تغيير خلق و خو و بروز عوارض مختلف كه شباهت مخصوصي با عوارض دوره يائسگي در خانمها دارد و در ميانسالي به وجود ميآيد حقيقتي است كه به هر دليلي پذيرفته نشده و بايد بيشتر درباره آن صحبت كرد و در درمان و كنترل عوارض آن اقدام نمود زيرا در كيفيت زندگي يك مرد و خانواده اش موثر خواهد بود و اگر ناديده گرفته شود ــ كه متاسفانه تا به حال به آن توجهي نشده ــ مشكلات زيادي به وجود خواهد آمد. تنها فرق يائسگي بين مرد و زن اين است كه يك زن پس از يائسگي بارور نميشود و در حقيقت پايان دوره باروري او را ثابت ميكند در حالي كه يك مرد يائسه حتي در سنين بالاتر نيز قدرت بارور كردن را خواهد داشت.

پند هفته
مدت نگهداري و مصرف غذاي مانده
غذاي مانده يا Leftover نبايد بيشتر از 3 يا 4 روز در يخچال نگهداري شود. به عبارت ديگر غذاي مانده بايد در ظروف مطمئن و سربسته در يخچال نگهداري شده و در سه يا چهار روز آينده مصرف شود. در غير اين صورت يا بايد آن را در فريزر گذاشت و يا دور ريخت. در ضمن غذاي مانده نبايد بيشتر از دو ساعت در روي ميز و يا سر سفره باقي بماند زيرا درجه حرارت محيط منزل موجب رشد سريع عوامل عفونت زا در غذاي مانده خواهد شد.
قبل از مصرف مجدد غذاي مانده كه از يخچال خارج شده حتما بايد آن را حرارت داد (حرارت 163 درجه سانتيگراد يا 325 درجه فارنهايت) تا اگر عوامل عفونت زاي غذايي در آن وجود دارند از بين بروند.

< برگشت >

صفحهً اصلی    |    در بارهً کانون     |    اساسنامهً کانون    |    برنامه های کانون     |    آدرسهای مفيد
تماس با کانون: kanun@andischeh.com