آرشيو

شعر

داستان

پژوهش

طنز

مصاحبه

نمايشگاه

 موسيقی

   

برپائي زندان و همزمان موعظه براي دمکراسي
دل مشغولي بوش براي کوبا

 • هر روز بيشتر و بيشتر شواهدي از اعمال شکنجه توسط نيروهاي آمريکائي بر زندانيان نگاهداري شده در گوانتانامو آشکار مي شود، و اخيرا گزارش ۵ تن از افراد بريتانيائي که بتازگي از گوانتانامو آزاد شده اند، شاهد براين مدعي است.

• اخيرا  پرزيدنت بوش گزارش مفصلي از " کميسيون مساعدت براي کوباي آزاد " به رياست وزير امورخارجه کالين پاول، دريافت نموده است.  بنا به اين گزارش برنامه و  نقشه تازه اي جهت در کنترل  گرفتن کوبا ارائه شده است، که دولت جرج بوش مبلغي بالغ بر ۵۹ ميليون دلار براي اجراي برنامه " تغيير رژيم " در کوبا هزينه خواهد کرد.

نوشته :جين فرانکلين، زي نت، برگردان: الميرا مرادي

 

 

شنبه ۶ تير ١٣٨٣ – ۲۶ ژوئن ٢٠٠۴ 

Elmira2211@yahoo.ca

در يک منطقه کوچک اشغال شده در خاک کوبا  توسط نيروهاي ارتش آمريکا، يعني پايگاه نيروي دريايي آمريکا در گوانتانامو ، دولت بوش زنداني را برپاکرده است که هم اکنون در دنيا بعنوان يکي از بدنام ترين زندان هاي جهان شناخته شده است :

" زندان گوانتانامو". اما  در عين حال  پرزيدنت بوش اصرار دارد که خواهان ارسال دمکراسي و آزادي به بقيه نقاط کوبا مي باشد.

هر روز بيشتر و بيشتر شواهدي از اعمال شکنجه توسط نيروهاي آمريکائي بر زندانيان نگاهداري شده در گوانتانامو آشکار مي شود، و اخيرا گزارش  ۵ تن از افراد بريتانيائي که بتازگي از گوانتانامو آزاد شده اند، شاهد براين مدعي است . وزير دفاع آمريکا  دانلد رامسفلد ،  خود  بر ليست متدهاي بازجويي  ژنرال ارشد جفري ميلر که جهت استفاده در زندان گوانتانامو تهيه شده بود، صحه گذاشت. بعد از آن ژنرال ميلر تيمي از بازجويان گوانتانامو را جهت آموزش ديگر بازجويان به ابوغريب در بغداد فرستاد.

از طرف ديگر ، اخيرا  پرزيدنت بوش گزارش مفصلي از " کميسيون مساعدت براي کوباي آزاد " به رياست وزير امورخارجه کالين پاول، دريافت نموده است.  بنا به اين گزارش برنامه و  نقشه تازه اي جهت در کنترل  گرفتن کوبا ارائه شده است، که دولت جرج بوش مبلغي بالغ بر ۵۹ ميليون دلار براي اجراي برنامه " تغيير رژيم " در کوبا هزينه خواهد کرد.

 رقم عمده اي از اين مبلغ يعني ۳۶ ميليون دلار آن مستقيما به کساني پرداخت خواهد شد که کاخ سفيد معتقد است براي سرنگوني حکومت کوبا ، مي توان به آنها اميد داشت.

۱۸ ميليون دلار ديگر هم صرف مخارج پروازهاي C-۱۳۰  بر فراز سواحل کوبا

خواهد شد تا امواج راديو و تلويزيوني معروف به " راديو مارتي" را براي کوبائي ها پخش کنند.  ظاهرا قرار است که اين هواپيماهاي  C-۱۳۰ دريک فرودگاه بين المللي ،درست در ۱۲ مايلي سواحل کوبا استقرار يابند و به طرف خاک کوبا هم منحرف نشوند.  البته نمونه هاي مختلفي از هواپيماهاي C-۱۳۰   وجود دارد. يکي از آنها EC-۱۳۰  مي باشد، که بوسايل الکترونيکي پيشرفته مجهز شده است ، ديگري هواپيماي نوع A-۱۳۰   مي باشد که به ويران کننده ترين نيروي آتشبار ، مسلح است، و  در حال حاضر بعنوان يکي از کشنده ترين سلاح ها در عراق بکار گرفته مي شود.  به اين جهت است که کوبائي ها هيچگاه نمي توانند مطمئن باشند که چه زماني  هواپيما هاي مرگبار AC-۱۳۰ بيکباره  جايگزين  EC-۱۳۰ شوند ، زيرا اين اعمال تحريک آميز آمريکا، هميشه اين خطر را بهمراه دارد که تبديل به يک فاجعه مصيبت بار گردد.

۵ ميليون دلار باقيمانده قرار است که براي کمک مالي به مقامات ديگر کشورها داده شود ( با کلامي مناسب تريعني رشوه داده شود) که آنان را براي وارد کردن در مبارزه اي جهت سرنگوني حکومت کوبا آماده سازند.

بعلاوه، بوش و کاخ سفيد کماکان به تقويت و تغذيه  کوبائي – آمريکائي هاي دست راستي ، نمايندگان جمهوريخواه فلوريدا همچون الينا راس- لتينين و لينکلن دياز- بالارت ، ادامه مي دهند، که اينان کساني هستند که گروه فشار (لابي) جهت عدم ارتباط مابين کوبائي هاي آمريکائي و کوبائي هاي ساکن کوبا را هدايت مي کنند.  ملاقات هاي کوبايي – آمريکائي ها از خانواده هايشان در کوبا از سالي يکبار به هر ۳ سال يکبار کاهش پيدا خواهد کرد والبته تعريف جديدي از نوع منسوبين داده شده است که بنا بر ان ، ديگر شامل عمه، خاله، دائي، عمو و ....  نمي شود. ملاقات ها و ارسال وجوه مالي براي افراد فاميل غير درجه يک ، غير قانوني خواهد بود.

 براي  شهروندان آمريکايي ، مسافرت به کوبا تقريبا غيرممکن است. دولت بوش درحال حاضر برنامه هاي مبادله و ديدارهاي مردم با مردم را فسخ کرده است. بدين ترتيب بيشتر ديدارهاي علمي و آکادميک حذف شده اند.  برنامه هاي کوتاه مدت دانشگاههاي آمريکا در رابطه با مسائل کوبا تنها زماني قادر به ادامه کار خواهند بود که " مستقيما از اهداف  سياست خارجي آمريکا" حمايت کامل بعمل آورند. به کلام ديگر، يک رشته علمي  و آکادميک در دانشگهها و مراکز آموزشي ،  تبديل به يک " نهاد کنترل افکار" خواهد شد که ضمنا بايد موافقت خود را با " تغيير رژيم در کوبا " اعلام نمايد.

شگفت آور اينکه ، اين قوانين جديد " حق مسافرت" شهروندان آمريکائي را که بوسيله دادگاه عالي آمريکا در سال ۱۹۵۸ وضع شده است را، با فشار بر کسانيکه بعنوان مسافر همه ي مخارج سفرشان تقبل مي شود را نقض مي نمايد.  قبلا،   پيمان " تجارت با دشمن " در سال ۱۹۱۷ ، معاملات اقتصادي با کشورهاي خارجي و ملتهاي ديگر را در زمان وقوع جنگ ها و يا  وضعيت فوق العاده ، ممنوع اعلام  مي کرد. " وضعيت فوق العاده" ظاهرا متناسب با قوانين و آئين نامه ها در سال ۱۹۵۰ در طي جنگ کره، تصريح گشت.

در شکل " مسافرت به تقبل ميزبان " ، کشور کوبا ميزبان ميهماني  است که تمامي مخارج او را تقبل  کرده است، و در اينصورت ارزي رد و بدل نمي شود، بنابراين اجازه و ويزا هم لازم ندارد. هم اکنون مقررات جديد، اينگونه مسافرين را وادار مي نمايد که اجازه مخصوص  را مي بايستي از دولت آمريکا کسب نمايند که اين هم بنوبه خود نوعي سرپيچي از قوانين اساسي و مدني و زير پا نهادن حقوق شهروندي است، که پا را فراتر از مسئله برخورد با حکومت کوبا گذارده است  و بخشي از تلاش هاي دولت بوش در جهت  نقض حقوق شهروندي آمريکائيان است.

مخالفت و ايستادگي در مقابل چنين قوانين سخت و بي رحمانه اي در حال تکوين است. در ميامي ۴۰۰ نفر از کوبايي-آمريکائي ها درطي يک کنفرانس مطبوعاتي، اعتراضات شديد خود به اين قوانين جديد که تضييع کننده " حقوق خانواده " است را اعلام کردند . همچنين تعدادي از رهبران سياسي و بازرگانان برجسته آمريکائي طي ارسال يک نامه سرگشاده به پرزيدنت بوش ، خواستار حذف همه ي آن قوانين سخت و غير انساني که مانع از رساندن غذا و دارو و وسايل ضروري به کوبا و همچنين ممنوعيت سفر به کوبا مي باشد، شده اند. يک گروه حمايتي متشکل از بعضي نمايندگان کنگره آمريکا با ارسال نامه اي به بوش، خواستار بهبود روابط با کوبا و پايان دادن به تضيقات و محدوديت هاي سفر به کوبا شده اند.  در ماه جولاي، تعدادي از فعالين  گروههاي سياسي - اجتماعي مانند: " پيشوايان صلح" ، " گروه ونسرموس" و " انجمن بيداري آفريقائيان" همگي با هم براي شکستن محدوديت هاي مسافرت به کوبا ، بدون درخواست اجازه از دولت بوش، به کوبا سفر خواهند کرد. اين زماني است که  بوش در مي يابد که چگونه اقدامات خلاف او ، مقاومتي را بر مي انگيزاند و نتيجه عکس خواهد داشت.              

 

۱-  منظور نويسنده آنست که اطلاق عنوان  وزير دفاع به ايشان معني ندارد

به نقل از اخبار روز

< برگشت >

صفحهً اصلی    |    در بارهً کانون    |    اساسنامهً کانون    |    برنامه های کانون    |    آدرسهای مفيد

Links     |     Programme     |     Statut     |     Über uns     |     Home

تماس با کانون :      kanun@andischeh.com