آرشيو

شعر

داستان

پژوهش

طنز

مصاحبه

نمايشگاه

 
   
 

مصاحبهً خبرنامهً اتحاديهً سراسری ايرانيان مقيم سوئد با هيئت مسئولين کانون انديشه


مصاحبهً راديوی "صدای آشنا" با دو تن از مسئولين کانون انديشه

درتاریخ 12 ژانویه 2003 رادیوی "صدای آشنا" (رادیو اورانژ) دروین برای آشنایی شنوندگان خود با "کانون فرهنگی اندیشه" و فعالیتهای آن ، مصاحبه ای را با خانم ماندانا تابان و خانم فریبا زهری منفرد انجام داده است که خلاصهً اين مصاحبه در اينجا به اطلاع دوستان علاقمند می رسد :

سوال:

خانم تابان  از چه سالی کانون انديشه فعاليت خود را آغاز کرده است و انگيزه از تاسيس اين کانون چيست؟

جواب :

کانون انديشه درسپتامبر 2001 تاسیس شد، درواقع انگیزه بوجود آمدن کانون اندیشه بنا به درخواست جمعی از علاقمندان به فرهنگ ايرانی بوده ولی از ماه آپريل 2002 اين کانون به ثبت رسمی دولت اتريش رسيده است ولی ما از سال 2001 شروع به فعاليت کرده ايم.

سوال:

می توانيد کانون انديشه را بيشتر برای شنوندگان ما معرفی کنيد؟

جواب :

بله کانون انديشه يک کانون فرهنگی اجتماعی است که یکی از اهداف اصلی آن شناختن و شناساندن  فرهنگ ايرانی به ديگرملتها وهمين طورشناختن فرهنگ ملتهای دیگر است و هدف دیگر نزديکی بين ايرانيان مقيم اتريش وشناساندن فرهنگ ايرانی به نسلهای د وم (يعنی ایرانی هایی که در اتريش متولد شده اند) و نسلهای یک ونیم (یعنی افرادی که در ايران متولد شده  ولی در اتريش بزرگ شده اند) وهمچنین  دفاع از حقوق اجتماعی مردم ايران بر پايهً حقوق بشر می باشد.  يکی دیگر از اهدا ف دراز مدت ما برقراری  کلاسهای آموزشی و کتابخانه است و کلاسهای آموزشی مانند  کلاس زبان آلمانی برای علاقمندان به زبان آلمانی و یا کلاس زبان وخط فارسی و کلاس کامپيوتر و اينترنت.

سوال:

آيا اين کلاسها به صورت رایگان است؟

جواب :

ما در حال حاضر کلاسی نداريم اما سعی می کنیم که این کلاسها را بطور رايگان برقرارکنیم و یا اینکه با شهریهً مناسب در اختیار علاقمندان  قراردهیم.

سوال:

آيا اين کانون مستقل است ويا وابستگی به گروه و سازمانی دارد؟

جواب :

کانون انديشه کانون مستقلی است  .

سوال:

بودجه کانون از کجا تهيه میشود ؟

جواب :

ما بودجهً کانون را از حق عضويت اعضا و کمک مالی دوستان و به هر حال دولت اتريش امکاناتی برای کانونها دارد که دست يابی به آنها سخت ئلی ممکن است.

سوال:

شما جطوری به اين فکر افتاديد که فرهنگ ايران را به اتريشها معرفی کنيد؟

جواب :

برای اینکه مابهرحال در این کشوردر کنار اتریشی ها زندگی می  کنیم و اگر به فرهنگ یکدیگر آشنایی داشته باشیم به همدیگر احترام بیشتری خواهیم گذاشت واین خود موجب همبستگی بیشتر بین انسانها خواهدشد.

سوال:

شما که تصمیم دارید فرهنگ ایرانی را به ملتهای دیگر نشان بدهید برای این هف چه کارهایی می کنید چون جلسات شما به فارسی است؟

جواب :

ما تا حالا متاسفانه جلساتمان به زبان فارسی بوده ولی برای بعضی از برنامه های آینده درنظر داریم که برنامه های دوزبانه داشته باشیم. مثلا برنامه دوزبانه درمورد قدردانی از يک شاعر ایرانی یا سخنرانی درمورد آداب و رسوم ایرانی . صفحه اینترنت کانون دوزبانه است و ماسعی داریم هرمقاله ای که در سایت کانون داریم هم به زبان فارسی وهم به زبان آلمانی باشد.

سوال:

همانطوری که گفتید فعالیتهای کانون اندیشه برپایی جلسات سخنرانی و گردهمایی ها است که در مورد امور سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی ایران است. آیا برای آشنایی بیشتر ایرانی ها با ساختار سیاسی و اجتماعی کشور اتریش هم کاری انجام می دهید که ایرانی ها در مورد حق و حقوق خودشان در اتریش و یا جوامع غرب آشنایی داشته باشند ، آیا دراین مورد قدمی برداشته اید؟

جواب :

ما درزمينهً داد و دادگستری در ایران ، سال گذشته برنامه ای داشتیم با جناب آقای دکتر فیروزبخش که ایشان حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری هستند و در مورد "سیرتاریخی داد و دادگستری در ایران" توضیحاتی دادند و ما این امکان را داریم که از ایشان برای مشاوره در مورد مسایل حقوقی در ایران کمک بگیریم و چنانچه کسی سوالی یا کاری حقوقی در ايران داشته باشد می تواند با ما تماس بگیرد و ما اورا به ایشان معرفی خواهیم کرد که بتواند به طور رایگان مشاوره کند و درمورد مسایل حقوقی در اتریش هم ما با يک وکیل اتریشی آشنایی داریم که یک بار قبل از اینکه کانون اندیشه به ثبت رسمی برسد ما برنامه ای با ایشان داشتیم که برای راهنمایی پناهندگان ایرانی در اتریش  به سئوالات جواب می دادند  و کمک می کردند و در آینده هم امکان برنامهً مجدد با ایشان را داریم.

سوال:

آیا کسانی  که ازامکان مالی خوبی برخوردار نیستند می توانند از مشاوره ......................

جواب :

ما جلساتمان برای همه آزاد است ما سومين جمعه هر ماه در کافه.........جلسه عمومی داريم که از همه دعوت میکنيم  و بر نامه های ما ورود برای همه آزاد است

سوال:

چه شرايطی برای عضويت اعضا داريد؟

جواب :

هر شخصی که 15 سال تمام داشته باشد میتواند به عضويت کانون در بيايد .

سوال:

چرا از 15 سال؟

جواب :

من اشاره کردم چون ما خودمان يک سری جوان هستيم سعی داريم هرچه بيشتر جوانان ايرانی را جذب کنيم بنا بر اين تصميم گرفتيم از 15سال به جای 18 سال استفاده کنيم .

سوال:

آيا کانون انديشه بيشتر از خانمها تشکيل شده است؟

جواب :

هيات مديره کانون از 5 نفر تشکيل شده است که 3 نفر از اعضای آن خانمها هستند و اکثر اعضای ما نيزخانمها هستند ، البته کانون انديشه برای آقايان و خانمها برابر است.

سوال:

همه شما شاغل هستيد؟

جواب :

بله ما همه شاغل هستيم که اين خودش هم برای دنبال کردن کار کانون مشکل است

سوال:

آيا افرادی از نسل دوم در کانون هستند ؟

جواب :

نه خير الآن بیشترنسل يک و نیم هستيم وا. نسل دوم هنوز نه!

سوال:

شما فکر می کنید این امکان پذیر است چون من فکر نمی کنم که نسل دوم هیچ علاقه ای داشته باشد.

جواب :

ما سعی داریم  که علاقه شان را جلب کنیم چون واقعا افرادی مثل من که سن بلوغ را اینجا می گذرانند می بینیم که به فرهنگ اینجا نزدیک تر ا. فرهنگ ایران است . مثل خودمن ، و به خاطر همین شروع به کار فرهنگی کردم.

سوال:

شما از 12 سالگی اینجا بوديد ولی خوب بیشتر عمرت هم اینجا بودی ولی خوب می نویسی و می خوانی و صحبت می کنی.

جواب :

به هر حال زبان و فرهنگ ایرانی برای من خیلی مهم بود و من چون رشتهً مترجمی خواندم کلا ً به زبان خیلی علاقه دارم.

سوال:

شما برنامه هایتان را چطوری انتخاب می کنید؟

جواب :

ما در جلساتی که داریم می نشینیم و پیشنهاد می دهیم و بحث می کنیم ، مثلا فلان تاریخ ، سالگرد ِ فوت فلان شاعر است، آیا  می شود برنامه داشت و یا اینکه فلان نویسنده در آلمان است، می شود او را دعوت کرد . بعد ما روی پیشنهادات صحبت می کنیم که امکاناتمان درچه حد است . می توانیم ، آیا به آن شخص دسترسی داریم و بعد رای گيری می شود وبه اين صورت برنامه ريزی میکنيم.

سوال:

تا به حال از چه نويسنده و يا شاعری دعوت کرده ايد ؟

جواب :

در بخش هنری ما چند برنامه داشتيم که آخرين آن شب شعری با شاعر نامدار ايران آقای اميرهوشنگ ابتهاج بود که ما از ايشان دعوت کرده بوديم که خوشبختانه قبول کردند و اين برنامه در نوامبر سال گذشته (2002) اجرا شد ، برای آينده تصميم داريم در آلمان يک گروه ِ تئاتر است که ما سعی داريم دعوت  کنيم که به وين بيايند.

سوال:

خانم فريبا زهری منفرد لطفا در مورد نسل دوم  صحبت کنيد؟

جواب :

راجع به نسل دوم آدم در دوستان وآشنايان می بيند که بچه ها که بزرگ می شوند پشيمان می شوند که چرا بيشتر به زبان وفرهنگ  مادريشان آشنا نيستند و اين کانون برای اين چنين افرادی خيلی خوب است تا بيايند و بيشتر آشنا بشوند.

سوال:

يکی از مشکلات ايرانيان در خارج از کشور هميشه نبودن اعتماد به همديگر وسوء ظن به انگيزه ديگران است تا حدی است که هر وقت انجمن و کانونی برپا شده مورد استقبال عدهً محدودی قرار گرفته و تنها تعداد خاصی در اين برنامه ها شرکت می کنند ؟

جواب :

بله اين مشکل متاسفانه وجود دارد ولی تنها راه اين است که با کارهائی که انجام میدهيم خودش گويا است ولی در عين حال ما در جنبه های فرهنگی و اجتماعی کار می کنيم ولی ما معتقد به آزادی انديشه هستيم هر کسی يک عقيده ويک انگيزه دارد درسته واين حق ما است ولی ما کوله پشتی سياسی رامی گذاريم پشت در و در کانون فرهنگی انديشه باهم  همکاری کنيم .

از  نظر من سياسی دو تا معنی مختلف دارد ، يکی سياسی از نطر حزبی وگروهی و دوّم اين که هر کار و عملی می تواند سياسی باشد ، مثلا لباس پوشيدن جوانان در ايران خود يک نوع عمل سياسی است ، پس ما نمی توانيم بگوئيم که سياسی نيستيم .

باتشکر از راديو ارنج ا  

< برگشت >

صفحهً اصلی    |    در بارهً کانون    |    اساسنامهً کانون    |    برنامه های کانون    |    آدرسهای مفيد

Links     |     Programme     |     Statut     |     Über uns     |     Home

تماس با کانون :      kanun@andischeh.com